Izlazak iz toksične veze je uvek težak proces, koji zahteva mnogo truda u svim fazama. Kako da se oporavite nakon raskida sa nasilnikom.
Nasilni odnosi su oni u kojima partner narušava lične granice drugog, ponižava ga i dozvoljava sebi surovost u komunikaciji i postupcima kako bi potisnuo volju žrtve. U takvim odnosima žrtva i agresor ne menjaju mesta – jedan partner uvek deluje kao agresor, a žrtva iz nekog razloga ne može da napusti ovu zajednicu.
Štaviše, ovakav odnos se može razviti ne samo u ljubavnom odnosu. Sličan model može se uočiti u porodici, na primer, između roditelja i dece. Ali jedna stvar ostaje nepromenjena – traumatično iskustvo koje proganja žrtvu čak i nakon raskida sa nasilnikom.
Članak se nastavlja posle reklama
Kako se oporaviti nakon raskida sa nasilnikom: Koje metode koristi nasilnik?
- Stalno podgrevanje osećaja krivice (nasilnik pokušava da učini svog partnera krivim za sve poteškoće i neuspehe);
- „Emocionalni zamah”, koji jača vezu između agresora i žrtve;
- Potpuna kontrola – zlostavljač kontroliše svaki korak svoje žrtve;
- Konstantna kritika;
- Ograničenja (finansijska, fizička, emocionalna);
- Gaslighting (konstantno zbunjivanje žrtve);
- Teška kontrola ili nezdrava ljubomora;
- Fizičko nasilje ili izrazito agresivno ponašanje.
Naravno, napuštanje takve veze je izuzetno težak proces, ali oporavak nakon prekida sa nasilnikom će biti jednako zahtevan postupak. Skrećemo vam pažnju na pet glavnih koraka koji će vam pomoći da se vratite sebi i uzmete svoj život u svoje ruke nakon raskida s toksičnim partnerom.
1. Shvatite i prihvatite situaciju
Po pravilu, osećaj samoodržanja i snage volje, kao i podrška drugih, pomaže da se izađe iz toksičnog odnosa. Osoba shvata da je u nezdravoj vezi, a stvarna fizička i psihička opsanost primorava je da sagleda sizuaciju na pravi način i krene u akciju.
Međutim, nakon raskida sa nasilnikom, mnoge žene se suočavaju sa osećajem krivice, žaljenja, čak i sažaljenja prema agresoru. I to može da je vrati u toksični odnos. Važno je prihvatiti činjenicu da se takva osoba ne može „izlečiti“ – ne zaboravite na stvarne probleme koji su uništili vašu vezu.
Članak se nastavlja posle reklama
2. Pustite prošlost
Ova tačka je neraskidivo povezana sa prethodnom. Izlazeći iz veze koja je destruktivna po zdravlje i psihu, osoba često doživljava „povlačenje“ i depresiju, usled čega doživljava recidive. Žudi za svojim iluzijama, emocionalnim šokovima i adrenalinom. Zato je važno pokušati da se oslobodite prošlosti, oslobodite se emocija (i pozitivnih i negativnih), ljutnje i ogorčenosti prema nasilniku i otvorite novo poglavlje života. U principu, važno je da preispitate svoje vrednosti i da vam se život ne vrti oko nasilnika.
3. Radite na povredi
Ovo ćete najbolje uraditi sa psihologom ili psihoterapeutom. Ne ustručavajte se da zatražite pomoć! Ako ste bili u vezi sa nasilnikom, veoma je važno otkriti koren problema i raditi na sebi. Morate shvatiti da započinjanje nove veze odmah nakon raskida sa nasilnikom uopšte nije dobro po vas. Najpre rešite svoje traume i shvatite razloge zbog čega ste uopšte bili u toksičnom odnosu.
Članak se nastavlja posle reklama
4. Pazite na sebe
Dozvolite sebi ono što ranije niste dozvoljavali zbog ograničenja i zabrana koje dolaze od nasilnika. Razvijajte se, poboljšajte svoje samopoštovanje, aktivirajte novi hobi, trošite vreme (i novac) samo na sebe, nabavite kućnog ljubimca, više komunicirajte sa prijateljima i porodicom. Ovaj pristup, koji uključuje ulaganje resursa u sebe, pomoći će ne samo da se oslobodite prošlosti, već će i akumulirati snagu i energiju za novi život.
5. Ne plašite se novih veza
Kada ste poradili na svojim greškama, prošli prethodne korake i spremni ste da započnete novu vezu, ne treba da se plašite. Naravno, lako je to reći. Možda vas obuzmu sumnje i strahovi, ali zdrava zajednica, izgrađena na međusobnom poštovanju i poverenju, može ne samo da okonča bolno iskustvo, već i da vam pruži nove emocije i senzacije.
Članak se nastavlja posle reklama
Dima Berlin/gettyimages.com