Otkrivamo vam 5 ključnih razloga zašto Božićna zvezda vene i kako to da promenite
Nijedna biljka se ne povezuje sa Božićem i prazničnom sezonom kao Božićna zvezda ili Poinsettia. Odvažni crveni cvetovi i veliki zeleni listovi učine svaki prostor prazničnim. Međutim, kada vaša Božićna zvezda iznenada počne da vene, gubi boju i postaje braon, a Božić još nije blizu… Šta raditi?
Dakle, ako vaša prelepa biljka pokazuje znake nevolje, tu smo da vam pomognemo.
Kako prepoznati da Božićna zvezda vene?
Ako želite da svoju božićnu zvezdu očuvate zdravom tokom praznične sezone (i dalje), onda obavezno obratite pažnju na sve promene u izgledu biljke. Evo nekoliko uobičajenih znakova upozorenja da nešto nije u redu sa vašom biljkom božićne zvezde:
- Listovi postaju žuti ili se uvijaju na ivicama
- Listovi su smeđi na ivicama
- Listovi venu
- Prevremeno opadanje listova
Ovi simptomi su obično znak stresa i to onog koji je najčešće izazvan pogrešnim načinom zalivanja, osvetljenjem ili temperaturom. Iako su ovi znaci obično suptilni, važno je da ih uočite rano, kako biste sprečili da vaša Božićna zvezda uvene.
Članak se nastavlja posle reklama
Glavni razlozi zbog kojih Božićna zvezda vene
Ako lišće vaše Božićne zvezde vene, postaje hrskavo i smeđe — a zemlja je suva — to su jasni znaci da joj treba više vode. Da bi ste popravili situaciju, dobro zalijte svoju biljku, a onda pustite da višak vode otekne. Kako se biljka ne bi ponovo sušila, redovno proveravajte vlagu u tlu i zalivajte kada površinski sloj zemlje isuši.
Ako su samo ivice listova vaše biljke smeđe, najverovatnije je vazduh u prostoriji u kojoj se biljka nalazi suviše suv. Postavite ovlaživač vazduha u prostoriju.
Ako listovi vaše biljke žute ili otpadaju, korenje bi moglo biti previše natopljeno vodom. Obavezno ispraznite tanjir koji ste postavili ispod saksije i ostavite da se zemlja malo osuši pre nego što je ponovo zalite. Korišćenje dobro drenirajućeg zemljišta takođe će pomoći da se biljka u budućnosti ne preplavi.
Članak se nastavlja posle reklama
Opušteno ili venuće lišće, iako može izgledati kao znak nedovoljnog zalivanja, takođe može biti znak truleži korena usled prekomernog zalivanja. Dakle, ako je to slučaj, obavezno proverite vlažnost tla pre nego što ponovo zalijete biljku.
Ukoliko listovi postaju smeđi ili opadaju, možda je biljci hladno. Ako su postavljene blizu prozora ili vrata sa promajem, Božićne zvezde to ne podnose baš najbolje. Za njih je idealna temperatura između 18 i 20 stepeni. Ne pomerajte je na hladnija i tamnija mesta i držite je pod indirektnom svetlosti. Iako su topla područja generalno dobro mesto za Božićne zvezde – previše toplote takođe može biti problem. Pronalaženje uravnoteženog, stabilnog mesta za vašu Božićnu zvezdu je ključno.
Članak se nastavlja posle reklama
Kako da znate ima li Božićnoj zvezdi spasa?
Nadamo se da se vaša Božićna zvezda još uvek može spasiti, ali važno je znati i kada joj nema spasa, kako se ne biste uzalud trudili. Ako su stabljike biljke kašaste, crne ili trule u osnovi, to je jasan znak ozbiljne truleži korena ili gljivične infekcija. Nažalost, u tom trenutku vrlo je verovatno da će biljka uginuti.
Timofey Zadronov/GettyImages