Da li je cilj imati nizak insulin?
U popularnoj dijetetskoj kulturi često se promoviše ideja da insulin treba maksimalno smanjiti. Međutim, insulin je neophodan za normalno funkcionisanje organizma. Bez njega telo ne bi moglo da koristi glukozu, održava energiju niti da se pravilno oporavlja. Cilj nije eliminacija insulina, već zdrav ritam u kojem organizam prirodno prelazi između faze skladištenja i faze sagorevanja energije.
Odnos između insulina i sagorevanja masti mnogo je složeniji od jednostavne ideje da jedan hormon određuje telesnu težinu. Insulin igra ključnu ulogu u regulaciji energije i pomaže organizmu da odluči kada će koristiti energiju iz hrane, a kada će posegnuti za masnim rezervama. Kada telo ima dobru metaboličku ravnotežu, insulin i sagorevanje masti funkcionišu kao deo prirodnog ciklusa koji omogućava stabilnu energiju, bolji metabolizam i efikasnije korišćenje hranljivih materija.



