Maske za lice sa kolagenom su novi hit među beauty influenserima, ali koliko je zaista efikasna?
Jedna od najpretraživanijih reči na internetu je kolagen. U njemu se krije magija lepe, glatke i mlade kože u bilo kom uzrastu. Nakon suplemenata, smutija, krema sa kolagenom, poslednji hit među beauty influenserima su maske za lice sa kolagenom. Oni se bude, uključuju kamere, skidaju svoje maske sa lica i prikazuju nam kožu glatku kao staklo. Da li je sve zaista toliko lako?
Koliko su zaista efikasne maske za lice sa kolagenom?
Maske za lice sa kolagenom su prozirne maske i nose se nekoliko sati u kontinuitetu, najčešće preko noći. Osim što hidriraju, ove maske tvrde da smanjuju fine linije i bore, a sve istovremeno jačaju barijeru kože.
Članak se nastavlja posle reklama
Dodavanje kolagena vašoj koži je razumljiva želja. Kako starite, proizvodnja kolagena se prirodno smanjuje i to utiče na izgled vaše kože. On je važna strukturna komponentna kože i kako nestaje, koža gubi elastičnost, oštećena joj je barijera, suši se, opušta i pojavljuju se bore.
Ali, da li je maska sa kolagenom adekvatno rešenje? Dermatolozi nisu potpuno ubeđeni. Istina, lokalna upotreba kolagena, definitivno hidrira kožu i čini je sjajnom i vlažnom, ali je pitanje koliko pomaže protiv bora i koliko je njena korist dugoročna. Jednostavno, ako želite dugoročni efekat od kolagena, onda ne treba da ga koristite lokalno, nego da naterate svoje ćelije kože da počnu da ga proizvode.
„Maske za lice mogu da pomognu u poboljšanju izgleda kože jer joj obezbede hidrataciju, privremeno smanje fine linije i bore, ali ne očekujte dugoročne efekte“ kaže dermaolog Sara Kim.
Članak se nastavlja posle reklama
A kako to da uradimo?
Kako stimulisati proizvodnju kolagena?
Postoji nekoliko različitih načina za povećanje kolagena u koži. Najefikasniji je ujedno i najjednostavniji: zaštita od sunca. Krema za lice sa SPF je najznačajnija ako želite da očuvate kolagen,
Članak se nastavlja posle reklama
„Profesionalni tretmani poput lasera, mikroiglica i hemijskih pilinga mogu pomoći u jačanju kolagena, poboljšanju izgleda bora i pigmentacije i mogu biti veoma efikasni“, dodala je Kim.
Lokalni retinoidi, koje mogu propisati dermatolozi, takođe mogu povećati proizvodnju kolagena, uz dodatni bonus potencijalnog smanjenja akni, veličine pora i hiperpigmentacije.
Članak se nastavlja posle reklama
Andrii Lysenko/gettyimagesplus