Poslednjih godina, svet veza i zabavljanja prošao je kroz mnoge promene, sa novim trendovima koji se stalno pojavljuju i utiču na način na koji se ljudi povezuju. Jedna od pojava o kojima se u poslednje vreme najviše govori je takozvani gambiting, koji je, čini se, postao novi trend u svetu veza i onlajn upoznavanja.
Ali šta je zapravo gambiting i zašto je izazvao toliko interesovanja? U suštini, gambicija se odnosi na strategiju ponašanja koja uključuje igre i taktike koje omogućavaju da se „povuče“ ne bi li se kontrolisalo stanje i reakcije druge osobe kako bi se postigao željeni ishod, obično romantično ili emocionalno. Reč „gambit“ dolazi iz šaha, gde igrač žrtvuje jedinicu da bi stekao stratešku prednost.
Kako funkcioniše gambiting?
Kao u svakoj strateškoj igri, tako i u gambitingu, „igrači” pokušavaju da zadrže kontrolu, a istovremeno uspevaju da „provociraju” reakcije koje im služe. Ovo može uključivati:
1. Strategija distanciranja: U ovom kontekstu, jedan partner čini poteze distanciranja, pretvarajući se da je manje zainteresovan ili dostupan, kako bi isprovocirao drugu osobu da ga „juri“. Ovo često uzrokuje da se druga strana više zainteresuje i pokuša da ponovo uspostavi vezu.
2. Stvaranje napetosti i neizvesnosti: U slučaju kockanja, igra neizvesnosti je veoma važna. Kontrolisanim izlivima emocija ili malim obećanjima nečeg više, „igrač” drži drugu osobu u nedoumici, stvarajući napetost i pojačavajući želju za vezom.
Članak se nastavlja posle reklama
3. Sticanje simpatija kroz strateške poteze: Ponekad gambicija uključuje korišćenje malih gestova, kao što je preterano slatko ponašanje ili izražavanje interesovanja na načine koji izazivaju simpatije i divljenje kod partnera, kako bi se obezbedila njihova lojalnost ili poverenje.
Popularnost gambitinga u vezama može se objasniti potrebom za emocionalnim zadovoljstvom i potvrdom, što često vodi do strateškog ponašanja. U svetu koji često karakterišu brze i često površne veze (uglavnom zbog uticaja društvenih medija i dating aplikacija), čini se da ovo nudi način da se „igramo“ sa tuđim osećanjima, a da se u potpunosti ne razotkriju naše prave namere ili želje.
Mane ovog načina odnosa u vezama
Čar gambitinga je u tome što nam omogućava da osetimo da kontrolišemo tok odnosa. Može da nas približi jedni drugima, da stvori tenziju i da nam pruži osećaj uspeha kada uspemo da „zarobimo“ pažnju i interesovanje drugog.
Članak se nastavlja posle reklama
Međutim, kao i svaka igra, gambiting ima svoje nedostatke. Ako ga neko stalno koristi da utiče na njihove odnose, to može stvoriti probleme međusobnog poverenja. Na kraju, ova strategija može dovesti do emocionalne frustracije, jer se prave namere i osećanja često kriju iza taktika i akcija.
Ako ova strategija postane navika, može dovesti do mentalnog umora ili čak zbuniti drugu osobu, koja na kraju ne razume tačno gde se nalazi veza.
Članak se nastavlja posle reklama
Iako gambiting može izgledati privlačno onima koji traže emocionalna previranja i napetost, važno je razumeti da prava veza u vezi zahteva iskrenost, poverenje i otvoren dijalog. Ako i vi razmišljate da koristite gambiciju za „igranje“ sa drugom stranom, uverite se da to ne radite sa namerom da manipulišete ili povredite osećanja druge osobe. Dobro je zapamtiti da odnosi zahtevaju poštovanje i međusobno razumevanje, a ne samo strateške igre.
Gambiting je, bez sumnje, jedan od najzanimljivijih i najkontroverznijih trendova u svetu veza. Uprkos njegovom šarmu, važno je da mu pristupimo sa oprezom i nikada ne izgubimo iz vida vrednost iskrenosti i istine u našim odnosima. Na kraju dana, prava povezanost dolazi iz autentičnosti, a ne iz igara koje nas mogu ostaviti emocionalno praznima.
Liudmyla Malysheva via Getty