Za mnoge, veze više liče na takmičenje ili pokušaj da se dokaže partneru da nije u pravu, nego na zdrav partnerski odnos. Zašto je tako?
Šta znači borba za moć u jednoj vezi?
Članak se nastavlja posle reklama
Borba za moć je konfliktno ponašanje zasnovano na želji da se oseti osećaj superiornosti na račun obezvređivanja druge osobe. Kakav početak za one koji su ušli u vezu sa partnerom da bi jedno drugo usrećili, brinuli i voleli, zar ne?
Takav odnos uglavnom počiva na sledećem obrascu ponašanja: „ako ne misliš kao ja, naučiću te kako da misliš“. Koriste se apsolutno svi alati pomoću kojih možete pokazati svoju superiornost nad partnerom i kazniti ga ako se ne ponaša ili ne misli kako želite:
- nedostatak intimnosti („Danas me boli glava“ ili „Umoran sam “);
- manipulacija rečima („Ako me voliš, onda …“);
- ograničenje pristupa novcu (supružnik koji je zarađuje više smanjuje pristup novcu kako bi drugu osobu stavio u zavisni položaj);
- burne svađe na kojima se forsira svoje gledište,
- demonstrativno ćutanje danima, a ponekad i nedeljama…
Članak se nastavlja posle reklama
Sve je to tipično ponašanje onih koji svim silama pokušavaju da pokažu svoju superiornost u paru. Nažalost, uz takvo ponašanje, glavnu violinu u vezi ne svira ljubav, već batina. Ako se neko od učesnika u takvim odnosima ne opameti, posle nekog vremena će u ovaj sukob biti uvučena cela porodica: deca, roditelji i najbliži rođaci.
Važno je shvatiti da su u takvoj šemi odnosa oboje uvek gubitnici. Recimo da muškarac pobedi. Šta će na kraju dobiti? Kao nagrada za njegovu pobedu čeka ga uvređena, ogorčena, nevoljna žena. Ako je ona pobedila, on će najverovatnije uskoro početi da se oseća i ponaša obrezvređeno i postaće bezvoljan. Zar nije previsoka cena za naslov gazde u kući?
Članak se nastavlja posle reklama
Zašto se ovo dešava?
Članak se nastavlja posle reklama
Ovo ponašanje je tipično za ljude koji se ne osećaju dovoljno vrednim, ako postanu deo para. Najčešće su to egocentrični ljudi koji su u stanju da primete samo sebe i svoje potrebe u odnosima. To se dešava kada dete u detinjstvu nije dobilo odgovarajuću pažnju i ljubav, sva njegova pažnja kao odrasle osobe usmerena je na traženje i izvlačenje te ljubavi na svaki mogući način.
Avaj, takav partner nije u stanju da vidi potrebe i želje drugog u paru. A da biste se fokusirali samo na svoje potrebe i svoje želje postavili na pijedestal, jendostavno morate da obezvredite ili smanjite važnost potreba partnera.
Članak se nastavlja posle reklama
Osoba koja se oseća necenjenom prinuđena je da dođe u kontakt sa osećanjima frustracije, besa, srama, tuge i nemoći. Nije baš ukusan koktel, slažete se? A onda je psiha smislila anestetik – osećanje lažne superiornosti. Ovo osećanje vam daje osećaj moći i snage koju sam čovek ne može da pronađe u sebi i to na taj način što smanjujete vrednost drugima.
Kako prevazići borbu za prevlast u braku?
Članak se nastavlja posle reklama
Da biste promenili situaciju u vezi i prestali da se takmičite kao par, važno je da sredite sopstvena osećanja koja vas dovode do nesvesnog uništavanja partnetskog odnosa. Neophodno je analizirati zamrznuta osećanja iz detinjstva i razumeti šta vam je tačno nedostajalo.
Nakon toga, počnite da vidite u partneru ne konkurenta, već saveznika koji vas može ojačati u paru, a ne uništiti.
fizkes/gettyimagesplus