Pripremite svoja stopala za sandale: Najbolji tretmani za ispucale pete
Suva koža može se pojaviti na bilo kojem delu tela, uključujući i stopala. Ispucale pete su čest problem, posebno tokom hladnijih meseci kada nosimo debele čarape i koristimo vruću vodu za tuširanje. Ovi faktori, zajedno sa sapunima visokog pH, mogu pogoršati stanje kože na petama. Sada je pravo vreme da se posvetimo nezi stopala i pripremimo ih za letnje sandale.
Da li ispucale pete mogu dovesti do infekcija?
Iako su ispucale pete estetski neprijatne, retko izazivaju ozbiljne zdravstvene probleme. U nekim slučajevima, duboke pukotine mogu dovesti do infekcija poput celulitisa. Pukotine na petama nastaju kada koža postane suva i tvrda. Bez obzira na uzrok, postoje koraci koje možete preduzeti kako biste ih lečili.
Uzroci ispucalih peta
Suva i gusta koža oko peta može biti početak problema. Dodatni pritisak na masni jastučić peta može izazvati zadebljanje kože i stvaranje pukotina. Da biste to sprečili, izbegavajte:
- Nošenje obuće sa otvorenom petom, poput sandala
- Tuširanje vrućom vodom
- Korišćenje oštrih sapuna
- Suvo i hladno vreme
- Dugo stajanje
Kućni tretmani za ispucale pete
Dermatolozi preporučuju piling, hidrataciju i izbegavanje dugih, toplih tuševa i oštrih mirisa. Pre spavanja, potopite stopala u toplu vodu oko 10 minuta, osušite ih, a zatim lagano protrljajte pete lufom ili pilingom za stopala. Nanesite masniju kremu na bazi ulja ili vazelin i obujte tanke pamučne čarape kako bi krema delovala tokom noći. Ne zanemarujte suve pete jer mogu postati dublje i povećati rizik od infekcije. Ako kućni tretmani ne pomažu, obratite se lekaru.
Kako izabrati pravu kozmetiku za ispucale pete?
Prilikom kupovine proizvoda za negu stopala, tražite hidratantne sastojke poput vazelina, glicerina, ceramida i hijaluronske kiseline. Izbegavajte mirise i oštre sapune, i birajte nežne, hidratantne formule. Najbolje su nepeneće tečne formule koje sprečavaju dodatno isušivanje kože.
Piling za stopala je obavezan jer pomaže u uklanjanju viška suve kože. Birajte pilinge koji sadrže amonijum laktat, salicilnu kiselinu, mlečnu kiselinu i ureu. Izbegavajte pilinge ako su pukotine duboke kako ne biste dodatno iritirali kožu.
Najbolji tretmani za ispucale pete koje možete sami napraviti
Hidratantne maske
Nanošenje gustih hidratantnih krema nekoliko puta dnevno održava kožu hidriranom i sprečava pucanje. Mažite ih ujutro i uveče, a noću pravite obloge od vazelina.
Korišćenje prirodnih ulja
Prirodna ulja poput bademovog, arganovog, kokosovog i maslinovog ulja su odlična za hidrataciju. Budite svesni mogućih alergija na sastojke.
Med i mleko
Kombinacija meda i mleka obezbeđuje vlagu suvoj koži i uklanja mrtvu kožu. Med i mlečna kiselina, zajedno sa vitaminima A i D, čine ovu kombinaciju efikasnom.
Oblozi od sirćeta
Oblozi od sirćeta ili kupke od vode i sirćeta deluju kao piling. Jabukovo sirće je najčešće korišćeno zbog svojih kiselih svojstava koja uklanjaju suvu kožu i imaju antimikrobna svojstva.
Aloe vera
Aloe vera je bogata vitaminima A, C, D i E, kao i mineralima poput cinka, kalijuma i magnezijuma. Njena antiinflamatorna svojstva pomažu u lečenju i smirivanju iritacija kože.
Limunov sok i maslinovo ulje
Kombinacija limunovog soka i maslinovog ulja je odlična za ispucale pete. Limunov sok sadrži vitamin C, E i magnezijum, dok maslinovo ulje hidrira kožu.
Maske od banane i avokada
Maske od banane i avokada su bogate vitaminima A, B, C, D i E, kao i mineralima poput magnezijuma i kalijuma. Ove maske pomažu u vlaženju suve kože.