Uzgajanje cveća nije teško. Barem tako mislimo. Postoje i sobne biljke za početnike koje ne zahtevaju mnogo pažnje i gotovo su neuništive.
Uzgajati cvet i održavati ga u životu nije nimalo lak zadatak. Nekoliko nedelja sija u svom uobičajenom sjaju, čemu se uvek veoma radujemo, a onda odjednom primetimo da dotična biljka počinje da vene usled nedostatka svetlosti, vode, vlage ili hranljivog rastvora. Kao početnici, možemo mnogo da pogrešimo kada je nega u pitanju, ali srećom postoje takve sobne biljke koje srećno žive u svakom uglu stana, čak i uprkos najnezahtevnijem tretmanu.
Sobno cveće ne samo da nam podiže raspoloženje i poziva nas svojim lepim bojama tokom cele godine, već i stvara zdravije okruženje oko sebe. Naučno je dokazano da zelena boja ionako deluje smirujuće na nervni sistem, pa sobne biljke zelenih nijansi mogu pomoći da se opustite i pobegnete od svakodnevne gužve. Oni poboljšavaju atmosferu enterijera, a mogu se koristiti i u dekorativne svrhe .
Članak se nastavlja posle reklama
Briga o njima može pomoći u smanjenju nagomilanog stresa, jer dok se nosimo sa njima, možemo da se oslobodimo anksioznosti, opustimo, pa čak i da vežbamo svoje kreativne sklonosti. Tako smiruju dušu na odličan način. Prethodna norveška studija uporedila je mentalno zdravlje 385 kancelarijskih radnika sa interakcijom kućnih biljaka i otkrila da su oni radnici koji su imali više biljaka kod kuće ili na poslu mogli da rade efikasnije i da su manje skloni da se razbole.
Uticaj sobnih biljaka na zdravlje takođe nije zanemarljiv, jer osim što veoma pozitivno utiču na vlažnost vazduha i proizvodnju kiseonika, one mogu da neutrališu neprijatne mirise u stanu, poput pljesnivog i ustajalog mirisa, dima cigareta i drugih štetnih materija.
Istraživači sa Američke akademije za astmu, alergiju i imunologiju otkrili su da različite sobne biljke mogu biti jednako korisne za poboljšanje kvaliteta vazduha u zatvorenom prostoru kao i korišćenje pojedinačnih filtera za vazduh u zatvorenom prostoru. Sistemi filtera ne smanjuju u potpunosti nivo zagađivača u zatvorenom prostoru, ali to čine kućne biljke koje, pored opšte fotosinteze, uklanjaju ugljen-dioksid iz vazduha, vraćajući ga prirodnom sadržaju kiseonika.
Članak se nastavlja posle reklama
Najbolje sobne biljke
Kaktus
Postoji toliko mnogo kaktusa od kojih možete birati ako ste početnik u svetu baštovanstva, jer razne vrste kaktusa odlično podnose sušu (nije slučajno da ih ima mnogo u pustinji), a vi ne morate čak ni da brinete o njihovom presađivanju, jer im to nije potrebno. Možete ih nabaviti u raznim oblicima i veličinama, a možete biti sigurni da će kreativno ulepšati svaki prostor. Budite oprezni sa njihovim šiljcima!
Članak se nastavlja posle reklama
Zamija
Možda jedna od najneuništivijih sobnih biljaka je zamija, koja uspeva u kući čak i u uslovima lošeg osvetljenja. Ne treba je stalno zalivati, tako da ne morate stalno da brinete, a ova biljka čak i ne voli vodu, jer ako je ne zalivate kako treba, počinje da opada. Na sreću, to se brzo može primetiti, pa možemo da ispravimo grešku. Ova divna biljka sa zelenim listovima koja raste izuzetno visoka, raširena i bujna treba da se zaliva pomalo na svakih nedelju dana.
Članak se nastavlja posle reklama
Sobne biljke za početnike- aloe vera
Aloja vera je biljka koja ne zahteva mnogo održavanja, ali je utoliko zahvalnija biljka koja voli sunčevu svetlost, pa je postavite na svetlije mesto u stanu. Slobodno je zalivajte, ali pazite da u njegovoj posudi ne stoji previše vode, jer može istrunuti. U stvari, ne zahteva hranljivi rastvor, tako da ne morate previše da radite sa njom, ali možete nastaviti da uživate u njegovim blagotvornim efektima, jer sok biljke možete koristiti za ujede insekata ili opekotine.
Članak se nastavlja posle reklama
Zmajevo drvo (dracena marginata)
Lako se uzgaja, zahteva malo nege, a i zimi toleriše manje vode, pa ako niste majstor zalivanja, ova biljka je kao izmišljena za vas. Zanosnih listova, ova biljka preferira polusenkovita mesta, unosi zabavu i dobru atmosferu u svaku prostoriju. Čisti vazduh i ne zahteva čak ni toliko svetla, tako da ako nemate mnogo prirodnog svetla u stanu, može biti zagarantovan uspeh.
Sabljica ili svekrvin jezik
Članak se nastavlja posle reklama
U pitanju je sanjiva sobna biljka koja savršeno čisti vazduh, a dobra vest je da je odlično otporna na sušu, promaju i nešto oštrije uslove, pa ako ste baštovan početnik, možete lako nabavite nekoliko njih za svoj dom. Retko se mora presađivati i zahteva vrlo malo nege.
Najbolje sobne biljke za početnike- Fikus
Fikusi, odnosno kućne biljke koje preživljavaju skoro sve, popularan su izbor za baštovane početnike, jer brzo rastu (do 1-2 metra) i osećaju se dobro praktično svuda, pod bilo kojim uslovima. Na policama ukrasnih baštenskih centara mogu se naći ove biljke svih vrsta, od mesnatih listova do tanjih, vitkih formi. Fikusisu praktično neuništivi.
Članak se nastavlja posle reklama
Mila Naumova via Getty