Kako zapravo izgleda pravilno skidanje šminke, korak po korak, otkrivamo vam uz pomoć profesionalaca!
Taman kada pomislite da znate kako da operete lice, mišljenja TikTok-a će vas ostaviti da ne nagađate o nekada elementarnom koraku lične higijene. Dodajte uklanjanje šminke mešavini i dobićete još kontradiktornije savete da zakomplikujete stvar. Ali iako to možda nije najseksi korak, pravilno skidanje šminke i čišćenje lica je apsolutno neophodan korak u rutini nege. Prema ekspertima, postoji definitivno ispravan i pogrešan način da uklonite šminku. A pogrešan način može imati neke dugoročne implikacije.
Zašto je važno pravilno skidanje šminke?
Neophodno je imati noćnu rutinu koja uključuje temeljno uklanjanje šminke kako bi se podržalo opšte zdravlje kože. To omogućava obnavljanje kože i sprečava začepljene pore koje dovode do stvaranja akni i mitesera.
Začepljene pore nisu jedina briga. Šminka može da zadrži prljavštinu, ostatke i zagađivače životne sredine na koži. Vremenom, nagomilani i nepravilno uklonjeni makeup ostaci mogu izazvati zagušenje, oštećenje površine, prerano starenje i suvoću ako se ne uklone pravilno.
I, naravno, šminka koja ostane na koži sprečava apsorpciju vaših proizvoda za noćnu negu kože — što ih, zauzvrat, čini praktično neefikasnim. Ukratko, ako ne uklanjate pravilno i potpuno šminku, nema smisla pratiti ostatak svoje rutine nege kože.
Članak se nastavlja posle reklama
Da li maramice za uklanjanje šminke zapravo deluju?
Kad god govorimo o uklanjanju šminke, sigurno će se pojaviti pitanje maramica za skidanje šminke . I dok tehnički mogu da funkcionišu (bolje je nešto nego ništa!), stručnjaci savetuju da ih ne koristimo osim u prekoj potrebi. One nisu toliko efikasne u uklanjanju šminke, a grubo uklanjanje šminke može da iritira kožu. Pored toga, mirisi i drugi skriveni sastojci mogu povećati osetljivost vaše kože.
SMaramice za skidanje šminke često sadrže kiseline ili alkohol, koji mogu biti abrazivni na kožnoj barijeri i isušiti kožu. Ukratko, ne gubite vreme i ne ugrožavajte kožu maramicama za skidanje šminke kada je micelarna voda isto tako laka opcija.
Najbolji načini za pravilno skidanje šminke
Prvo operite ruke pre nego što skinete šminku – ili uopšte dodirnete lice. Ovo će vam pomoći da izbegnete prenošenje prljavštine i bakterija na lice.
Članak se nastavlja posle reklama
Uklonite šminku sa lica
Kada je u pitanju stvarno uklanjanje šminke, postoje dve opcije koje su odobrili stručnjaci: sredstvo za čišćenje na bazi ulja (ili balzam za čišćenje) ili micelarna voda. Obe opcije su dovoljno efikasne da uklone šminku, ali dovoljno nežne da ne ugroze kožu. Dok je micelarna voda često bolji izbor za one sa aknama sklonom ili osetljivom kožom, sredstva za čišćenje na bazi ulja su bolja u uklanjanju teške ili pune šminke sa lica. Mnogi ljudi rotiraju između njih dvoje u zavisnosti od svojih posebnih briga tog dana.
Kako koristiti micelarnu vodu za skidanje šminke?
Za one koji koriste micelarnu vodu, natopite pamučni jastučić ili krpu za višekratnu upotrebu proizvodom pre nego što nežno obrišete šminku. Obavezno potpuno uklonite svu šminku, obraćajući veliku pažnju na područja poput linije kose, kapaka i vilice. Nema potrebe za ispiranjem.
Članak se nastavlja posle reklama
Pravilno skidanje šminke uljem
Neki dermatolozi preferiraju sredstvo za čišćenje na bazi ulja, kao što je kokosovo ili ulje kamilice, ili nežni balzam za čišćenje. Oni u potpunosti rastvaraju šminku, ulja i ostatke na vašoj koži Vodice za čišćenje i maramice za šminku mogu delovati kao kratkoročno rešenje jer ne skidaju šminku u potpunosti iz vaših pora.
Ako se odlučite za sredstvo za čišćenje na bazi ulja, nanesite par kapljica (ili mericu) na suvo lice i nežno umasirajte proizvod po celom licu i očima. Uzmite vremena za rad sa proizvodom, idealno oko jednog minuta. Ovo će rastvoriti šminku tako da kada isperete, voda aktivira uljnu emulziju i ispere šminku i prljavštinu sa lica.
Uklonite šminku za oči i usne
Možda će vam trebati namensko mini čišćenje za tvrdoglavu šminku očiju i usana. Za vodootpornu maskaru ili oblogu, stručnjaci savetuju korišćenje ulja za čišćenje ili micelarne vode na pamučnom jastučiću. Nežno držite zasićeni jastučić na očima oko 15 do 20 sekundi i prevucite prstom. (Ovo funkcioniše i za dugotrajne ruževe.) Takođe možete da se odlučite za namensko sredstvo za uklanjanje šminke za oči, koje je posebno odlično za dugotrajne vodootporne formule .
Savet plus:
Svako ko ima veštačke trepavice treba da koristi proizvode specijalno formulisane za njih: sredstva za čišćenje i uklanjanje šminke na bazi ulja mogu da olabave lepak koji vezuje ekstenzije za vaše trepavice.
Članak se nastavlja posle reklama
Očistite lice
Dok se neki raspravljaju o tome da li je dvostruko čišćenje zaista neophodno ili ne, nema sumnje kada je šminka u pitanju: prvo čišćenje (bilo da se koristi sredstvo za čišćenje na bazi ulja ili jednostavno nanošenje micelarne vode) deluje na uklanjanje šminke, dok drugo zapravo čisti kožu.
Kada se šminka uglavnom ukloni (verovatno će biti malo ostataka na koži bez obzira koliko ste vredni – što je razlog više za dvostruko čišćenje), nastavite sa nežnim, hidratantnim sredstvom za čišćenje ili formulom koja odgovara vašem tipu kože. i posebne brige. Nežno masirajte sredstvo za čišćenje kružnim pokretima oko 60 sekundi pre nego što temeljno isperite mlakom vodom.
Briga o vašoj koži nakon uklanjanja šminke
Kada uklonite šminku, vreme je da se usredsredite na rehidrataciju i negu kože. Predlaže se nanošenje hidratantne esencije ili tonika da odmah uvuče vlagu u kožu i pomogne da se pripremi za sve aktivne sastojke koje možete koristiti nakon toga. Pratite svoju redovnu rutinu nege kože kako vam odgovara i uvek završite sa hidratantnom kremom.
Uobičajene greške koje treba izbegavati kada je pravilno skidanje šminke u pitanju
Iako uklanjanje šminke može izgledati prilično jednostavno, postoji nekoliko uobičajenih grešaka koje želite da izbegnete:
Agresivno trljanje kože : Ne treba trljati i povlačiti kožu dok uklanjate šminku. Oštro trljanje kože, posebno oko očiju, može dovesti do iritacije i preuranjenih bora.
Korišćenje oštrih proizvoda: Proizvodi koji su previše grubi ili nisu prikladni za vaš tip kože (mislite: sredstva za uklanjanje šminke sa alkoholom, sredstva za čišćenje itd.) mogu izazvati iritaciju, suvoću i osetljivost.
Neuklanjanje šminke u potpunosti: Preostala šminka, posebno na često zanemarenim područjima kao što su linija kose, kapci i oko vilice, može dovesti do začepljenih pora i akni.
Preskakanje dvostrukog čišćenja: Dvostruko čišćenje je neophodno za uklanjanje šminke sa celog lica. Za tešku ili vodootpornu šminku, dvostruko čišćenje je još važnije.
Korišćenje prljavih ili grubih alata: Krpe i sunđeri za uklanjanje šminke mogu biti previše abrazivni na koži kada se koriste obilno. U međuvremenu, prljave ruke, pamučni jastučići, peškiri, krpe za pranje, sunđeri i slično mogu ponovo da unesu bakterije na kožu, uzrokujući upalu i pogoršanje.
Zanemarivanje očiju i usana: Ne zaboravite na marljivo uklanjanje svih tragova šminke za oči i usne, jer talog može dovesti do iritacije ili infekcija.
Članak se nastavlja posle reklama
Suočimo se s tim: nasumičan pokušaj uklanjanja šminke jednostavno ga neće smanjiti. Ne samo da neće uspeti da ukloni svu vašu šminku, već takođe postavlja scenu za buduće probleme sa kožom, začepljujući pore i sprečavajući da bilo koji naknadno primenjeni proizvodi zaista prodre u kožu.
I razumemo – kada se posrnete kući u 1:48 posle dugog noćnog izlaska, poslednja stvar koju želite da uradite je da se petljate sa rutinom nege kože u deset koraka. I ne morate! Ako ništa drugo, pokušajte da uklonite šminku micelarnom vodom, očistite nežnim, jednostavnim sredstvom za čišćenje i nanesite gustu hidratantnu kremu pre nego što odete u krevet.
Profesionalni savet: Ostavite micelarnu vodu, pamučne jastučiće, sredstvo za čišćenje i hidratantnu kremu na kupatilu pre nego što odete u izlazak. Oni će biti prva stvar koju vidite kada uđete u kupatilo, i nećete morati ni da razmišljate o tome.
Antonio_Diaz via Getty