Bilo da se u vašem kraju pravi slatka ili slana sa kvascem, božićna česnica je kraljica trpeze, mi vam donosimo najbolje recepte!
Tradiconalno, na Badnje jutro, u kućama širom Srbije mesi se božićna česnica. Ovaj obredni kolač koji nosi drevnu simboliku, priprema se različito u raznim delovima Srbije. Na severu, u Vojvodini, ona nije pogača, već slatki kolač sa orasima. U ostatku Srbije, već u zavinosti od kraja, mesi se svečana pogača sa ili bez kvasca, najčešće bogato ukrašena. Kako god je spremali, jedno je sigurno: božićna česnica je jedan od simbola ovog hrišćanskog praznika i centralni deo božićne trpeze.
No, to ne treba da vas plaši: božićnu česnicu nije teško pripremiti, naročito ako pratite naše, proverene i krajnje jednostavne recepte.
Šta predstavlja božićna česnica?
Božićna česnica je obredni hleb koji se sprema na Badnji dan ili Božićno jutro u spomen na hleb koji je Bogorodica dala trojici mudraca koji su došli na poklonjenje Hristu u noći njegovog rođenja. Ovaj je običaj, smatra se, nastao kao mešavina paganskih običaja i hrišćanskih verovanja. Pre nego što su pokršteni i pre nego se razvio običaj mešenja božićne česnice, paganske kulture mesile su hlebove kako bi na smeni solarnih godina umilile više sile za dobre prinose.
Kada se pravi božićna česnica?
Božića česnica se pravi na Badnji dan ili na Božićne jutro i to najčešće radi domaćica kuće, mada se ponegde zadržao običaj da prvo mešenje brašna radi domaćin. U selima Srbije još su zdržani brojni običaji koji prate ovaj ritual, poput donošenja jake vode: vode sa obližnjeg izvora u koji je bačena šaka žita. U durgim krajevima Srbije, poput Novog Pazara, vodu za česnicu donosi devojka koja je za udaju. Običaj je da se u česnicu stavlja dinar, parče badnjaka ili pasulj, ovas, ječam… Svi ovi običaji prizivaju bogatstvo, zdravlje i dobre prinose.
Lomljenje božićne česnice
Ovo je svima omiljeni deo običaja povezanih sa božićnom česnicom. Uoči božićnog ručka, domaćin čita molitvu, Oče naš ili Roždestvo tvoje. Nakon toga, pridružuju mu se ostali muškarci, a u nekim delovima Srbije svi ukućani i zajedno okreću česnicu: vrte je obrnuto od pravca kazaljke na satu, a potom lome na pola. Domaćin kuće odvaja po parče za položajnika (mušku osobu koja je prva došla na čestitanje na božićno jutro) i svakog člana porodice. Ukoliko se u česnici pronašli dinar, žito, dren, smatra se da je pred vama srećna godina. U nekim krajevima Srbije postoji običaj da, ako dinar iz česnice nije izvukao neko iz kuće, domaćin otkupljuje ovaj dar kako bi zdravlje i sreća ostali u njegovoj porodici.
U Vojvodini, gde se pravi slatka česnica, nema lomljenja kolača. Kolač se seče na komade, a svako ko je za trpezom bira svoj komad, nadajući se da će pronaći čuveni božićni dinar.
Kako se pravi božićna česnica?
Način na koji se pravi božićna česnica razlikuje se od kraja do kraja Srbije. Mi vam donosimo tri najčešća recepta koja se koriste za pripremu božićne česnice.
Tradicionalna slana česnica sa kvascem
Česnica sa kvascem se priprema uglavnom u južnim i istočnim krajevima Srbije, kao i u nekim delovima Šumadije. U ovim krajevima postoji običaj da česnica bude meka, vazdušasta i napravljena kao pogača, što se postiže upotrebom kvalitetnog kvasca.
Tradicionalni recept za česnicu sa kvascem:
Sastojci:
600 g brašna
30 g svežeg Vrenje kvasca
1 reč
1 šolja soli
250 ml mlake vode
100 ml ulja
60 g brašna
60 g guštine
60 ml hladne vode
Priprema:
- U mlakoj vodi razmutiti kvasac zajedno sa šećerom i malo brašna. Ostaviti da odstoji oko pet minuta. Nadošlom kvascu dodati ulje, brašno i so, pa umesiti glatko meko testo. Ostaviti da udvostruči zapreminu.
- Nakon toga, testo premesiti, pa podeliti na jedan veći i dva manja dela.
- Od većeg dela formirati mali okrugli hlepčić, pa ga staviti u sredinu većeg šerpe obložene pek papirom.
- Manje delove razviti u dve duge i uzane pravougaone kore. Površinu svake kore premazati uljem. Zatim uviti u tanak rolat. Na isti način uraditi i drugi deo testa.
- Dobijene rolate uplesti u spiralnu pletenicu. Rasporediti je oko postavljenog hlepčića u šerpi. Staviti da se peče u rerni prethodno zagrejanoj na 200 stepeni oko 30- 35 minuta
- Dok se pogača peče, pripremiti ukrase. Sjediniti brašno, gustin i hladnu vodu i umesiti tvrđe elastično testo. Razviti ga na pobrašnjenoj radnoj površini. Modlicama u obliku hrastovog lista i cvetića vaditi ukrase
- Kada se česnica ispeče i malo prohladi, uz pomoć vode lepiti pripremljene ukrase. Zatim stavite česnicu da se osuši na 100 stepeni oko 20-25 minuta.
Česnica sa suvim kvascem, recept iz istočne Srbije
Sastojci:
700 g brašna
1 Di-go suvi kvasac
2 kašičice šećera
2,5 dl mleka
1 dl jogurta
1 jaje
1 žumance
3 kašike ulja
Priprema:
- U posudu za mešenje stavite predhodno prosejano brašno, so, ulje, jaje i jogurt. Posebno zagrejte mleko sa šećerom i suvim kvascem, ali malo, pa dodajte u posudu sa brašnom.
- Sve dobro umesite, pokrijte čistom krpom i ostavite da nadođe do duple veličine
- Izručite testo na radnu površinu, lagano premesite, pa odvojite testa za ukrase.
- Ostatak testa razvucite i stavite u dublju nauljenu posudu za pečenje. Premažite testo umućenim žumancetom.
- Od ostatka testa napravite ukrasite, ali njih ne premazujte žumancetom. Ostavite još malo da naraste, pa stavite na pečenje.
- Pecite 30 do 40 minuta. Ispečenu česnicu čuvajte u krpi do lomljenja.
Vojvođanska česnica bez kvasca
Svi već znaju da je vojvođanska česnica drugačija, ali znate li zbog čega je tako? Ima veze sa dobrim starim inatom. Čuvena carica Marija Terezija, u jednom trenutku svoje vladavine, rešila je da uvede porez na sečenje obrednih kolača. Umesto da napuni kasu, desilo se suprotno: Srbi iz Austraougarske jednostavno su prestali da mese obredne kolače i počeli da prave česnice od kora i oraha.
Sastojci:
300 g tankih kora za pitu
500 g mlevenih oraha
200 g suvog grožđa
300 g rastopljenog meda
100 g kristal šećera
150 g rastopljenog margarina
25 g margarina za premazivanje tepsije
Priprema:
- Suvo grožđe preliti vodom da nabubri, a med otopiti na tihoj, tihoj vatri. Pustiti da se prohladi, ali ga održavati tečnim. Otopiti margarin. U jednom tanjiru neka budu pripremljeni mleveni orasi, a u drugom šećer.
- Stavite prve dve kore u tepsiju obloženu papirom za pečenje. Preliti kašikom margarina, posuti sa pola kašike šećera i tri kašike oraha. Pobacati nekoliko zrna suvog grožđa, po ukusu. Preliti sa 2 kašike otopljenog meda. Staviti preko koru, pritisnuti, pa ponavljati postupak sve dok se sve kore ne potroše.
- Pomešati ostatke rastopljenog margarina i meda. Zadnju koru premazati tom mešavinom. Zagrejati rernu na 190 stepeni i staviti tepsiju sa česnicom da se peče. Nakon 15 minuta smanjiti temperaturu na 160 stepeni i peći 30 minuta dok kora ne postane rumena. Može se preliti šećernim sirupom posle pečenja.
Ukrašavanje božićne česnice
Ako prvi put pravite božićnu česnicu, ukrašavanje će biti najveći izazov. Ukrasi za česnicu prave se na isti način kao oni za slavski kolač. Samo pogledajte kako to rade profesionalci u ovom videu i shvatićete da nije komplikovano!
Saveti ako prvi put pravite česnicu
Ako prvi put pravite česnicu, izaberite recept koji je proveren i koji je jednostavan, pogledajte i video ako je to moguće. Odvojite dovoljno vremena za pripremu, nemojte biti u gužvi. Evo nekoliko korisnih saveta od iskusnih domaćica koji će biti od pomoći:
Ako koristite kvasac, pazite da mleko (ili voda) budu mlaki, ne prevrući, jer to može „ubiti“ kvasac.
Dobro umesite testo – što je testo bolje umešeno, česnica će biti mekša i lepše će narasti.
Rerna mora biti prethodno zagrejana. Česnicu pecite na srednjoj temperaturi (180–200°C), vodeći računa da ne pregori.
Ako želite hrskavu koricu, premažite je umućenim jajetom pre pečenja.
I ne zaboravite da sačuvate svoj recept na portalu Mesimo zajedno i učestvujete u nagradnoj igri!
BlankeZr/GettyImages