Ako želite da brzo i jednostavno promenite izgled prostorija u domu, iskoristite moć dekorativnog papira za zidove. Koje su to najmodernije tapete i kako ih upotrebiti u domu?
Pomoću tapeta možete upotpuniti unutrašnjost, vizuelno proširiti prostoriju i stvoriti atmosferu udobnosti. Da biste to uradili, nije neophodno koristiti monohromatska rešenja: možete kombinovati različite vrste tapeta u boji, teksturi i uzorku.
Članak se nastavlja posle reklama
Ovaj ukrasni papir može vizuelno promeniti sobu i dati joj stil i karakter. Ovo je popularna vrsta dekoracije, pomoću koje možete vizuelno povećati prostor i dodati akcente u boji. Na primer, ako soba ima niske plafone, najmodernije tapete sa vertikalnim prugama će vam omogućiti da vizuelno „razvučete“ zidove, a možete „proširiti“ sobu horizontalnim linijama.
Najmodernije boje za tapete za tamne sobe
Svetle pozadine stvaraju osećaj prostora i svetlosti, dok tamnije nijanse daju udobnost i privatnost. Za male dnevne sobe i spavaće sobe izaberite pastelne boje kako biste vizuelno povećali prostor. Tapete u prigušenim bojama ili velikim šarama mogu učiniti da soba izgleda manja.
Članak se nastavlja posle reklama
Drugo pravilo važi za prostorije u kojima prozori ne gledaju na sunčanu stranu, zbog čega nema dovoljno prirodnog svetla. Mnogi ljudi pogrešno veruju da će u ovom slučaju svetli zidovi spasiti dan. Međutim, nijanse nebeske plave će pomoći da oživite prostoriju: izgledaće dobro zbog povezanosti sa plavim nebom.
Članak se nastavlja posle reklama
Pored toga, možete kombinovati tapete: zatamniti dno zida. Inače, veštačko osvetljenje takođe igra veliku ulogu u percepciji boje tapeta. Isti premaz izgleda drugačije na toplom i hladnom svetlu.
Savet: ako ne možete da pronađete pravu nijansu materijala, možete kupiti bele tapete za farbanje. Nije potrebno tretirati zidove pre lepljenja, a nakon sušenja premaz će biti spreman za farbanje.
Članak se nastavlja posle reklama
Kombinacije tapeta
Naravno, možete jednostavno okačiti obične tapete u sobi. Ali ako želite da unutrašnjosti date jedinstvenost i poseban karakter, trebalo bi da eksperimentišete sa nijansama, otiscima i drugim detaljima premaza. Kombinacija tapeta rešava nekoliko problema.
Članak se nastavlja posle reklama
- Prvo, ovo je harmonizacija prostora. Na primer, možete produžiti zidove u prostorijama sa niskim plafonima ili učiniti prostoriju vizuelno širom.
- Drugo, kombinacija različitih vrsta tapeta u studijskom stanu pomaže da se vizuelno razgraniče zone – kuhinja, mesto za rad i opuštanje.
- I treće, ne manje važan zadatak je sakriti nedostatke. Ako su zidovi neujednačeni i ne postoji način da se eliminiše ovaj nedostatak, na njih možete zalepiti obične tapete. A akcentni zid druge boje ili sa štampom će odvratiti pažnju od ovoga.
Neke kolekcije tapeta odmah uključuju nekoliko dizajnova koji se harmonično kombinuju jedni sa drugima. Kombinacija različitih vrsta tapeta u unutrašnjosti omogućava vam da kreirate stilski prostor, kao i da rešite različite probleme – od zoniranja do maskiranja nedostataka na zidu.
Izbor zida za lepljenje tapeta
Ako kuća ima zid sa neobičnom arhitekturom, na primer sa velikom nišom, različitim visinama plafona, sa stubovima, ovo je idealna opcija za isticanje dodatnim akcentom. Izaberite jednu od jednostavnih nijansi na akcentnom zidu i ponovite je na drugim zidovima – ovo će naglasiti dizajn i poboljšati efekat.
Za male sobe, poželjno je izabrati akcentni zidni dizajn koji nije previše svetao. Na primer, pogodne su svetle obične tapete u kombinaciji sa diskretnim otiskom u istoj šemi boja. Možete izabrati dve vrste tapeta sa šarom iz iste kolekcije, ali različitih veličina – jedna veća, druga manja.
Članak se nastavlja posle reklama
Koristite jednu vrstu tapeta za ceo zid od jednog ugla do drugog. Ovo će učiniti da površina izgleda potpunije. Ne bi trebalo da delite zid na pola ili lepite kontrastne pruge. Da biste stavili akcenat na centar zida, možete postaviti lajsne ili pozadinu manjeg kontrasta. Na akcentnom zidu ne bi trebalo biti dodatnog dekora: ne postavljajte police za knjige, slike ni ukrasne predmete. Ovo će preopteretiti unutrašnjost i odvratiti pažnju od kombinacije boja i uzoraka.
Za takva rešenja najčešće se biraju netkane tapete. Ne deformišu se i ne blede i lako se lepe bez nabora. Takođe, prašina se ne taloži na njima zahvaljujući antistatičkom premazu. Zapamtite da prilikom lepljenja morate uzeti u obzir spojeve tako da uzorak ispadne bešavno.
Članak se nastavlja posle reklama
Savet: pri izboru tapeta ne zaboravite na tekstil. Nijanse i šare na jastucima, zavesama, tepisima i presvlakama treba da budu u skladu sa zidovima. Uz njihovu pomoć, možete poboljšati osvetljenost nijansi ili, obrnuto, isključiti i uravnotežiti kontraste.
Najmodernije opcije dizajna za tapete
Najpopularnije dizajnersko rešenje je okačiti obične tapete na tri zida. Oni će stvoriti mirnu i harmoničnu pozadinu za akcentni zid sa geometrijskim printom ili cvetnim motivom.
Članak se nastavlja posle reklama
Akcentni zid je onaj koji često dolazi u fokus i treba da bude vidljiv sa udaljenosti od 2-3 metra. Može se nalaziti naspram ulaznih vrata u sobu, na uzglavlju kreveta, sa strane televizora ili kamina. Pogodan je zid pored sofe u dnevnoj sobi ili trpezarijskog stola u kuhinji.
Kombinacija dve pozadine koristi 2-3 vrste tapeta sa različitim nijansama bez uzorka, koje se međusobno kombinuju. Najjednostavnija i „najsigurnija“ opcija dizajna je odabir nijansi iste boje, ali različite zasićenosti. Na primer, kombinujte čokoladu i kafu sa mlekom, travnato zelenu sa smaragdnom, grafit sa svetlo sivom. Ovo će otkriti dubinu boje i izbeći šarenilo.
Hrabrija opcija je da dodate 1 svetlu nijansu na jednu do dve mirne nijanse. U ovom slučaju, prigušene boje treba da zauzmu veliku površinu , a kontrastne boje samo daju naglasak.
Kombinacija šara i pozadine
Ovo je klasična opcija koju nije teško izabrati. Za miran i prigušen enterijer, izaberite uzorak u istoj šemi boja kao pozadinska tapeta. Ako želite da dodate kontrast, onda tapeta sa uzorkom treba da bude drugačija nijansa, svetlija ili tamnija.
Tradicionalni način: koristite tapete sa uzorkom da biste istakli akcentni zid ili deo zida. Druga opcija je da istaknete nišu ili malu oblast sa pozadinskim tapetama i koristite pokrivač sa uzorkom za ukrašavanje okolnog prostora.
Dve vrste sličnih crteža
U ovoj kombinaciji koriste se 2 vrste tapeta: neke sa malim uzorkom, druge sa istim, ali većim. Imajte na umu da mala štampa vizuelno proširuje prostor, dok velika štampa, naprotiv, smanjuje površinu. Zato izaberite mali uzorak za veći deo zida, a veliki otisak za mali akcenat.
Geometrijski obrasci i crtež
Ova kombinacija izgleda dobro u klasičnom stilu enterijera. U ovom slučaju, geometrijski uzorak (na primer, pruge) će dopuniti dizajn (cvetni print ili damast). Glavna stvar je da izaberete miran geometrijski uzorak, bez svetlih kontrasta. Trebalo bi samo da dopuni i istakne crtež, a ne da skreće pažnju na sebe. Ovo će dodati strukturu unutrašnjosti.
Patchvork kombinacija
Umesto da istaknete ceo zid, možete koristiti dekorativne umetke. Da biste to uradili, prvo nanesite obične tapete, a na vrhu – platno različitih oblika. Na primer, za visokotehnološki stil može biti geometrijski neproporcionalan, a za barokni može biti lučni. Imajte na umu da je u prostoriji dovoljan samo jedan zid sa kombinacijom patchworka. Velika količina takvog dekora neće učiniti unutrašnjost originalnom, već će je samo preopteretiti nepotrebnim dekorom.
Najmodernije kontrasne tapete
Ako ne možete da birate između svetle i tamne pozadine, slobodno kupite obe. Korišćenje kontrastnih boja je još jedno popularno rešenje za dizajn. Možete ih zalepiti na suprotne zidove. Tako ćete vizuelno istegnuti zidove i dodati dinamiku unutrašnjosti.
Foto tapete su takođe odličan način za ukrašavanje zidova. Glavna stvar je odabrati odgovarajuću sliku koja će ukrasiti unutrašnjost, oživjeti sobu i dati joj posebno raspoloženje. U prodavnicama možete kupiti foto pozadine sa različitim dizajnom – prirodnim ili gradskim pejzažima, kao i apstraktne kompozicije.
Koriste se kao glavni akcenat u sobi. One ukrašavaju niše ili zidove koji se nalaze nasuprot ulaza u prostoriju. Pogodne su i zidovi na kojima nema drugih unutrašnjih predmeta. U spavaćoj ili dnevnoj sobi možete okačiti foto tapete iza kreveta ili sofe kako biste stvorili ugodnu atmosferu. Za dečiju sobu možete koristiti slike sa omiljenim likom iz bajke vašeg deteta.
Kombinacija tekstura
Tapete dolaze u različitim dekorima, poput sjajnih ili mat, kao i sa imitacijom prirodnih premaza – drveta ili mermera. Vizuelno, razlika se neće osetiti, ali takve tapete mogu učiniti unutrašnjost zanimljivom i neobičnom. Niše ili izbočine u zidu možete ukrasiti teksturiranim tapetama. Glavna stvar je da su svi materijali odabrani u istoj šemi boja.
Moderna verzija ovog dizajna je oblaganje zidova običnim tapetama i dodavanje ivica tapeta sa uzorkom poput venca ispod plafona. Takođe možete dodati tapetu sa akcentom na donju trećinu zida. Ovo će dodati polet unutrašnjosti u klasičnom stilu. Nemojte koristiti gotove papirne vijence za ovu tehniku – izgleda staromodno.
Možete da nastavite sa lepljenjem istom tapetom kao na zidu ili da izaberete posebnu opciju koja će odgovarati zidovima. Za plafon izaberite prozračne, svetle, svetle nijanse bez šarenog uzorka. Previše aktivan dekor će vizuelno spustiti plafon i učiniti prostor manjim.
Dešava se da jedan proizvođač ili jedna kolekcija nemaju željenu opciju i morate kombinovati tapete sa različitim teksturama i nijansama. Ovo je težak zadatak, pa pažljivo birajte par. Obratite pažnju na teksturu tapeta i njenu mat završnu obradu – trebalo bi da se približno podudaraju.
Koristite delikatnu tekstilnu oblogu za akcentni zid, a za ostatak područja izaberite slične netkane najmodernije tapete – otpornije su na udarce. Ovo je važno za sobe u kojima se tapeta može zaprljati – na primer, u dizajnu kuhinje. Ako se tapete u velikoj meri razlikuju u pokrivenosti, bolje je da ih postavite na različite zidove, udaljene jedna od druge. Tada će biti drugačije osvetljene, a razlike neće biti toliko primetne.
Wivoca via Getty